Przekaż nam 1,5% podatku!   KRS 0000001693 - w rubryce cel szczegółowy - należy wpisać Szkoła SMS
Dziennik elektroniczny
Przekaż nam 1,5% podatku!
KRS 0000001693 - w rubryce cel szczegółowy - należy wpisać Szkoła SMS
Dziennik elektroniczny

‼Dni Przedmiotów Ścisłych i Przyrodniczych

 

?Lalka, resorak, ropa naftowa, szkło, węgiel, zużyte pieluchy, woda, stary but, skarb….
Te i wiele innych rzeczy można znaleźć wykopując płytszą lub głębszą dziurę w ziemi, a dokładniej rzecz ujmując w litosferze.
 
?Litosfera to najbardziej zewnętrzna warstwa skorupy ziemskiej, w której znajdują się nie tylko dobra naturalne typu woda lub ropa, węgiel czy gaz ziemny (starsze klasy już wiedzą, że te 3 ostatnie to węglowodory?), ale można też znaleźć waszą zużytą pieluchę jednorazową?, którą rodzice wyrzucili do kosza gdy mieliście roczek?. Tą samą pieluchę (może w nieco zmienionej formie), będą mogły znaleźć również i Wasze dzieci, a także Wasze wnuki i prawnuki. A skąd ta pewność???
?Otóż stąd, że takiego typu śmieci potrzebują 450 lat‼️ żeby rozłożyły się całkowicie. 
?Co do dóbr naturalnych – nie mamy takiej pewności, czy za 450 lat będziemy mieli jeszcze czego szukać w litosferze… Dlatego warto pamiętać o segregacji śmieci, żeby zmniejszyć wydobycie węglowodorów, a tym samym zwiększyć nasze szanse na zdrowe życie?.
?Wykopując dziurę w ziemi można też natrafić na skarby?. Nie musi to być wcale skrzynia ze złotem, czasem nasze wspomnienia zaklęte w zdjęciu lub krótkim liście to prawdziwy, bezcenny skarb. 
‼Obecni uczniowie klas czwartych będą się mogli o tym przekonać osobiście, gdy za 4 lata będą wykopywać przygotowaną w tym roku kapsułę czasu⏳
?Powyższe działania przeprowadzone zostały wśród uczniów klas 4️⃣7️⃣ i 8️⃣ w ramach tegorocznych Dni Przedmiotów Ścisłych i Przyrodniczych ?obchodzonych pod hasłem „LITOSFERA – twardo stąpamy po Ziemi”. Temat jeszcze nie został w pełni wyczerpany, dlatego powyższe hasło będzie towarzyszyć uczniom jeszcze przez parę dni. Nie będzie to jednak oznaczało, że po zakończonej akcji można o wszystkim zapomnieć. Litosfera o Waszej zużytej pielusze musi pamiętać aż 450 lat‼️?
Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Ruszyły nabory na rok szkolny 2024/2025!

Skip to content